Tutaj jesteś

Jak uruchomić tryb awaryjny Windows 10?

13 maja, 2024 Technologia jak uruchomić tryb awaryjny windows 10

Tryb awaryjny to funkcja systemu operacyjnego Microsoft Windows, która pozwala użytkownikom uruchomić komputer przy minimalnym zestawie sterowników i usług. Jest to nieocenione narzędzie podczas diagnozowania i rozwiązywania problemów z systemem operacyjnym Windows 10. Przedstawiamy wyczerpujący przewodnik na temat różnych metod uruchamiania trybu awaryjnego, diagnozowania i rozwiązywania problemów.

Jak uruchomić tryb awaryjny Windows 10?

Uruchomienie trybu awaryjnego w Windows 10 nie jest skomplikowane, ale istnieje kilka metod jego uruchomienia. Wybór zależy od specyfikacji systemu, jak również od sytuacji, w której się znajdujesz. To może być konieczne na przykład, gdy Twój system nie jest w stanie normalnie się uruchomić, grzęźnie w nieskończonym cyklu ładowania, twoje nowo zainstalowane sterowniki powodują konflikt, lub gdy próbujesz usunąć złośliwe oprogramowanie.

Sposoby uruchomienia trybu awaryjnego

Przejdźmy teraz do omówienia kilku dostępnych sposobów uruchomienia trybu awaryjnego w systemie Windows 10.

Sposób 1: Używanie konfiguracji systemu

Jednym z najprostszych sposobów uruchomienia trybu awaryjnego Windows 10 jest za pomocą konfiguracji systemu, znanego również jako narzędzie msconfig.exe. Interfejs użytkownika tego narzędzia jest łatwy do zrozumienia, dzięki czemu to idealna metoda dla osób początkujących.

Proces ten jest bardzo prosty i składa się z kilku kroków:

 1. Naciśnij klawisze Windows + R, aby otworzyć menu Uruchom.
 2. Wpisz „msconfig” i naciśnij Enter.
 3. W oknie „Konfiguracja systemu”, przejdź do karty „Uruchamianie”.
 4. Zaznacz opcję „Bezpieczne uruchamianie” i kliknij „OK”.
 5. Na wyświetlonym komunikacie, kliknij przycisk „Uruchom ponownie”.

Po te tych krokach Twój system powinien uruchomić się w trybie awaryjnym.

Sposób 2: Używanie ekranu opcji uruchamiania

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zalogować się do systemu Windows 10 lub jeśli Twój komputer nie uruchamia się prawidłowo, możesz spróbować uruchomić tryb awaryjny za pomocą ekranu opcji uruchamiania. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Podczas uruchamiania komputera, trzymaj wciśnięty klawisz Shift, a następnie wciśnij przycisk zasilania na ekranie logowania do systemu Windows.
 • Na następnym ekranie wybierz „Rozwiązywanie problemów” -> „Zaawansowane opcje” -> „Ustawienia uruchamiania” -> „Uruchom ponownie”.
 • Po restarcie komputera na ekranie powinny pojawić się opcje uruchamiania. Wybierz F4, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym.

Diagnoza i rozwiązanie problemów z uruchomieniem trybu awaryjnego

Tryb awaryjny w systemie Windows 10 jest szczególnie przydatny do diagnozowania i naprawy problemów z systemem. Czy to awaria oprogramowania, konflikt sterowników, czy infekcja złośliwym oprogramowaniem – tryb awaryjny jest bezpiecznym miejscem, z którego możemy stawić czoła tym problemom.

Pamiętaj, że w trybie awaryjnym masz dostęp tylko do podstawowych sterowników i usług. Inne programy, które zazwyczaj uruchamiają się przy starcie, są wyłączone. To pozwala na lepszą identyfikację problemu. Jeżeli w trybie awaryjnym twoje problemy znikną, oznacza to, że prawdopodobnie źródłem problemów są dodatkowe programy lub sterowniki, które są zazwyczaj uruchamiane podczas normalnego startu systemu.

Potrzebujesz na przykład odinstalować program lub sterownik, który powoduje problemy. Aby to zrobić:

 1. Otwórz Panel sterowania.
 2. Przejdź do Programy -> Odinstaluj program.
 3. Wybierz program, który chcesz odinstalować, a następnie kliknij przycisk Odinstaluj/Zmień.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces deinstalacji.

Podobnie, jeśli podejrzewasz, że Twój komputer może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, powinieneś przeprowadzić skanowanie antywirusowe w trybie awaryjnym.

Wszystko to sprawia, że tryb awaryjny jest swojego rodzaju „świetnym narzędziem do rozwiązywania problemów”. Dzięki niemu możemy diagnozować problemy z systemem operacyjnym, a następnie podjąć odpowiednie kroki, aby je naprawić.

Redakcja naszlombard.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów w dziedzinach takich jak biznes, finanse, technologia, przemysł, praca oraz nauka. Codziennie analizujemy i opisujemy najnowsze trendy oraz innowacje, abyś mógł podejmować lepsze decyzje w swoim życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?