Tutaj jesteś

Jak sprawdzić wersję Windows na komputerze?

13 maja, 2024 Technologia jak sprawdzić wersję windows

Jest wiele powodów, dla których moglibyśmy chcieć dowiedzieć się, którą wersję systemu Windows mamy zainstalowaną na komputerze. Dowiedzmy się więc, jak to zrobić krok po kroku w poniższym poradniku.

Jak sprawdzić wersję systemu Windows?

Microsoft Windows to najpopularniejszy system operacyjny na świecie, dostępny w wielu wersjach i edycjach – od Windows 95 po aktualne Windows 10 czy Windows 11. Wiedza o tym, którą wersję systemu używamy, jest niezbędna w wielu sytuacjach. Przykładowo, może być wymagana podczas instalacji oprogramowania, rozwiązywania problemów technicznych, a także przy podejmowaniu decyzji o aktualizacji systemu.

Bez względu na powód, istnieje kilka prostych sposobów, za pomocą których możemy dowiedzieć się, jaką wersję systemu Windows mamy zainstalowaną na naszym komputerze. Niezależnie od poziomu naszej wiedzy technicznej, z pewnością znajdziemy metodę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Sposoby sprawdzenia wersji Windows

Sprawdzenie wersji Windows przez menu „System”

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest skorzystanie z wbudowanych funkcji systemu operacyjnego Windows. Po prostu naciśnij prawym przyciskiem na ikonę menu „Start” i wybierz opcję „System”. Wyświetli się okno z informacjami o systemie, w tym wersję i edycję Windowsa.

Za pomocą polecenia „winver”

Inny sposób na sprawdzenie wersji systemu Windows, polega na użyciu polecenia „winver” (w skrócie od „Windows version”). Aby to zrobić, należy nacisnąć klawisze „Windows + R”, aby otworzyć okno „Uruchamianie”. Następnie wpisujemy „winver” i naciskamy klawisz „Enter”. Wyświetli się okno dialogowe „O programie Windows”, które zawiera informacje o wersji i edycji systemu Windows.

Użycie ustawień systemowych

Możemy również skorzystać z ustawień systemowych. W tym celu przechodzimy do „Ustawienia” poprzez menu „Start” i wybieramy „System”, a następnie „Informacje o systemie”. W sekcji „Windows specifications” (Specyfikacje Windows) możemy znaleźć informacje o wersji systemu.

Wykorzystanie Menedżera zadań

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie Menedżera zadań. Po jego otwarciu (przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + Esc lub poprzez prawy przycisk myszy na pasku zadań i wybranie „Menedżer zadań”) należy przejść do zakładki „Wykonanie” i wybrać „Procesor”. Pod nazwą procesora znajdują się informacje o wersji systemu Windows.

Podsumowanie

Sprawdzenie wersji systemu Windows to stosunkowo proste zadanie, które można zrealizować na kilka różnych sposobów. Wybranie najodpowiedniejszej metody zależy od indywidualnych preferencji i poziomu zaawansowania użytkownika. Niezależnie od wybranej metody, informacja ta pomoże nam zarówno przy rozwiązywaniu problemów technicznych, jak i podczas planowania przyszłych aktualizacji systemu.

System Windows jest ciągle rozwijany i aktualizowany, a wiedza o swojej wersji systemu to podstawa, by móc z jego pełni korzystać, instalować kompatybilne oprogramowanie i zapewnić najlepszą wydajność naszego komputera. Dlatego też, warto znać powyższe metody sprawdzania wersji systemu Windows.

Redakcja naszlombard.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów w dziedzinach takich jak biznes, finanse, technologia, przemysł, praca oraz nauka. Codziennie analizujemy i opisujemy najnowsze trendy oraz innowacje, abyś mógł podejmować lepsze decyzje w swoim życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?