Tutaj jesteś

Ile wynosi emerytura po 10 latach pracy?

13 maja, 2024 Praca Ile wynosi emerytura po 10 latach pracy?

Planowanie emerytalnej przyszłości to zazwyczaj długotrwały proces, który wymaga odpowiedniej strategii i zdobywania wiedzy na temat specyfiki systemu emerytalnego. Artykuł ten ma na celu przekazanie kluczowych informacji na temat emerytury po 10 latach pracy.

Jaka jest minimalna emerytura po 10 latach pracy?

Wszystko zależy od liczby lat pracy i wysokości przeciętnego wynagrodzenia, jakie osoba otrzymywała w okresie swojego życia zawodowego. Na obecną chwilę minimalny staż pracy wymagany do uzyskania prawa do emerytury wynosi 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Zatem, w przypadku tylko 10-letniego stażu pracy, nie można mówić o pełnej emeryturze. Jednak, istnieje tzw. emerytura przedwcześnie, której mogą ubiegać się osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny i mają przynajmniej 10 lat składkowego stażu pracy. Wartość takiej emerytury będzie zdecydowanie niższa niż standardowa.

Wysokość emerytury jest wyliczana na podstawie formuły zawierającej średnie miesięczne wynagrodzenie i przelicznik wieku emerytalnego. W przypadku osób, które pracowały tylko 10 lat, emerytura może być bardzo niska, zważywszy na to, że składki były odprowadzane przez krótki okres czasu. Z tego powodu, niekiedy lepszym rozwiązaniem może być kontynuowanie pracy i dalsze odprowadzanie składek, aby zwiększyć przyszłe świadczenie emerytalne.

Sposoby zwiększenia emerytury po krótkim czasie pracy

Decyzja o przejściu na emeryturę po 10 latach pracy, choć jest możliwa, może nie być najlepszym wyjściem dla Twoich finansów. Zważywszy na niską wysokość takiej emerytury, wynikającą z krótkiego czasu odprowadzania składek, warto rozważyć inne metody na zwiększenie przyszłego świadczenia.

Przede wszystkim, można zdecydować się na dłuższy okres pracy. Każdy kolejny rok zawodowej aktywności to kolejne składki do ZUS, które składają się na podstawę wyliczenia emerytury. Im dłużej pracujesz, tym większa będzie Twoja przyszła emerytura.

Innym rozwiązaniem jest założenie indywidualnego konta emerytalnego (IKE) lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ta druga forma pozwala na odpisanie od podatku wpłat na konto, a wybór takiego rozwiązania to długoterminowe oszczędności i dodatkowe pieniądze na przyszłą emeryturę.

Czy warto inwestować w dodatkowe formy oszczędzania na emeryturę?

Zważywszy na niską emeryturę po 10 latach pracy, zachęcamy do rozważenia dodatkowych form oszczędzania na starość, takich jak wspomniane wcześniej indywidualne konta emerytalne. Powodów jest kilka.

Po pierwsze, IKE i IKZE pozwalają na zgromadzenie większej sumy na przyszłą emeryturę, niż wynosiłoby to w przypadku samej emerytury z ZUS. Dodatkowo, rzadko zdarza się sytuacja, gdy osoba od razu po zakończeniu nauki rozpoczyna pracę na etacie i przez całe życie pracuje bez przerwy. Przerwy w zatrudnieniu, okresy bezrobocia – to wszystko wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Dlatego warto zabezpieczyć się, inwestując w dodatkowe formy oszczędności.

Po drugie, warto zdać sobie sprawę, że pieniądze zaoszczędzone na IKE czy IKZE to pieniądze, nad którymi mamy pełną kontrolę. W przeciwieństwie do składek emerytalnych, które są zarządzane przez ZUS, tutaj to my decydujemy, kiedy i na co wydamy nasze oszczędności. Czy zostaną one przeznaczone na zapewnienie komfortu w starości, czy w razie nagłej potrzeby będą wykorzystane wcześniej, zależy już tylko od nas.

Podsumowując, emerytura po 10 latach pracy jest niska i często niezdolna do zapewnienia osobie godziwego standardu życia. W tym przypadku warto zastanowić się nad rozszerzeniem aktywności zawodowej lub znalezieniem dodatkowych form oszczędzania, które będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie finansowe na starość.

Redakcja naszlombard.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów w dziedzinach takich jak biznes, finanse, technologia, przemysł, praca oraz nauka. Codziennie analizujemy i opisujemy najnowsze trendy oraz innowacje, abyś mógł podejmować lepsze decyzje w swoim życiu zawodowym i osobistym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?