Robienie zrzutów ekranu na komputerze z systemem Windows nie jest wcale trudne. Wiele osób jednak nie wie, jak to zrobić prawidłowo. W tym artykule przedstawiamy pełną instrukcję na temat tego, jak zrobić screena w Windows, zgodnie z aktualnymi standardami technologicznymi.
Jak zrobić screena w systemie Windows?
Zrzut ekranu, czyli popularnie zwany screen, to po prostu obraz tego, co w danym momencie widzimy na naszym monitorze. Może nam służyć do dokumentowania problemów technicznych, tworzenia poradników, a także zapisywania informacji, które nie mogą zostać skopiowane w tradycyjny sposób. Istnieje wiele metod na robienie screenów w systemie Windows i w tym artykule przedstawię Wam najpopularniejsze z nich.
Metoda 1: Użyj standardowego narzędzia do robienia zrzutów ekranu
W systemie Windows wbudowane jest narzędzie zwane „Narzędzie do zrzutów ekranu” („Snipping Tool” w wersji angielskojęzycznej), które umożliwia robienie screenów w bardzo prosty sposób. Aby je uruchomić, kliknij na przycisk „Start”, wpisz „narzędzie do zrzutów ekranu” w pasku wyszukiwania, a następnie kliknij na wynik wyszukiwania.
Po uruchomieniu narzędzia na górze okna kliknij na przycisk „Nowy”. Teraz możesz wybrać, czy zrzut ekranu ma dotyczyć całego ekranu, czy tylko wybranej części – po prostu kliknij i przeciągnij myszą po obszarze, który chcesz uwiecznić. Kiedy puścisz przycisk myszy, po lewej stronie ekranu pojawi się zaproponowany zrzut ekranu.
Narzędzie daje także możliwość dodawania notatek za pomocą długopisu lub markera, którym możemy podkreślać wybrane fragmenty screena. Po zakończeniu edycji klikamy prawym przyciskiem myszy na zrzucie ekranu i wybieramy „Zapisz jako”, definiując nazwę i miejsce, w którym ma zostać zapisany zrzut.
Warto dodać, że od wersji Windows 10 na pokładzie jest nowe, ulepszone narzędzie do robienia zrzutów ekranu, o nazwie „Ausschnitt und Skizze”. Działa ono bardzo podobnie do klasycznego Snipping Tool, ale posiada dodatkowo funkcję opóźnienia zrzutu oraz bardziej rozbudowane opcje edycji.
Metoda 2: Skorzystaj z klawisza Print Screen
Inną metodą na zrobienie zrzutu ekranu jest użycie klawisza Print Screen na klawiaturze. Po naciśnięciu tego klawisza obraz z naszego ekranu zostaje skopiowany do schowka systemowego – możemy go następnie wkleić do dowolnego programu, np. edytora tekstów czy grafiki.
Jeśli chcemy zrobić zrzut tylko aktywnego okna, to należy skorzystać z kombinacji klawiszy ALT + Print Screen. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, obraz jest kopiowany do schowka. Należy pamiętać, że ta metoda nie działa, jeśli pracujemy na pełnym ekranie lub w trybie gry.
Również w systemie Windows 10 mamy możliwość zrobienia screena do pliku za pomocą kombinacji klawiszy Windows + Print Screen. Wtedy bowiem po naciśnięciu tych klawiszy, zrzut ekranu jest automatycznie zapisywany w folderze Zdjęcia/Zrzuty ekranu.
Pamiętajmy, że robienie zrzutów ekranu to niezwykle przydatna umiejętność, zwłaszcza w świecie informatyki, marketingu czy obsługi klienta. Oczywiście, omówione tu metody to tylko podstawy. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju programy do robienia zrzutów ekranu, które oferują dodatkowe możliwości, np. edycję zrzutów, robienie zrzutów ze strony przewijanej czy robienie zrzutów o określonych formatach.