Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, znaną często jako spółka zoo, to ważny etap dla wielu przedsiębiorców na drodze do prowadzenia własnego biznesu. Postaram się wyczerpująco opisać ten proces.
Jak założyć spółkę zoo?
Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba przejść przez kilka etapów. Każdy z nich niesie za sobą pewne obowiązki, które warto znać i które omówię w tym artykule. Omówię takie kwestie jak wybór formy prawnej, rejestracja firmy oraz wymagane dokumenty i formalności.
Wybór formy prawnej
Decydując się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wybieramy jedną z form prawnych działalności gospodarczej. Jest to popularny wśród przedsiębiorców wybór, głównie ze względu na oddzielenie majątku firmy od majątku prywatnego wspólników oraz ograniczoną odpowiedzialność za ewentualne długi.
Aby taka forma prawna mogła być założona, wymagana jest jednak zgoda co najmniej jednego wspólnika (osoby fizycznej lub prawnej) i zadeklarowanie minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych. Warto wspomnieć, że aport do spółki nie musi mieć formy pieniężnej – może to być również wkład niepieniężny, taki jak środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne.
Rejestracja firmy
Kolejnym etapem jest rejestracja firmy. Do końca 2021 roku wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być rejestrowane jedynie w formie tradycyjnej. Od 2022 roku, będzie już można zarejestrować spółkę zoo przez Internet. Całość procesu prowadzona jest poprzez system S24, co znacznie ułatwia sprawy formalne i przyspiesza czas rejestracji.
Sam proces rejestracji zaczynamy od przygotowania umowy spółki. Może to być umowa standardowa, dostępna online, lub umowa sporządzona indywidualnie przez notariusza. Następnie, umowę tę składamy w odpowiednim urzędzie. Pamiętajmy, że w przypadku spółek zoo, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Wymagane dokumenty i formalności
W przypadku zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy przygotować szereg niezbędnych dokumentów. Przede wszystkim, jak wspomniałem wcześniej, będzie to umowa spółki w formie aktu notarialnego. Jest to dokument, który określa zakres działalności przyszłej firmy, jej siedzibę, wysokość kapitału zakładowego, jak również dane personalne wspólników.
Poza umową spółki, do rejestracji będziemy potrzebowali również dowodów wpłat na kapitał zakładowy, zgodnie z tym, co zostało ustalone w umowie. Na tym etapie musimy także określić zarząd spółki – osoby, które będą reprezentować firmę na zewnątrz.
Wszystkie te formalności są niezbędne do prawidłowej rejestracji firmy. Wydaje się to skomplikowane, ale z odpowiednim przygotowaniem i świadomością kolejnych etapów jesteśmy w stanie pomyślnie założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i ułatwi Ci proces założenia spółki zoo.